Furcsa határkövek - 13. rész
Vatikáni-olasz határ, állam a városban
A legtöbb turista, aki meglátogatja az „örök várost” ellátogat a Szent Péter térre. Közülük a tájékozatlanabbak nem is sejtik, hogy kiléptek Olaszországból, és beléptek egy másik állam területére.
Az alig 0,44 négyzetkilométeren elhelyezkedő állam a turisták és a zarándokok kedvelt úticélja, amely – ennek ténye fölöttébb érdekes – nem szed adót a polgáraitól. A két állam közti határszakasz őrizete de facto nem létezik, bár az olasz rendőrség és a csendőrség egységei rendszeresen járőröznek a területen, ahol néha az Olasz Hadsereg katonai járművei is megjelennek. Semmiképp nem az illegális határátlépés, sokkal inkább a turisták biztonságérzetének növelése miatt
A két állam története hosszú időre nyúlik vissza, és csak az I. világháborút követően sikerült megnyugtatóan rendezni. 1929-ben konszolidálódott Vatikán Állam és az olasz állam helyzete, amikor aláírták a Lateráni egyezményt, amely értelmében az Olasz Királyság elismerte Vatikán függetlenségét, cserébe a pápa elismerte olasz fővárosnak Rómát. A katolikus Olaszországban ekkortól vezették be tantárgyként a hittant az alap- és középfokú közoktatásban. Vatikán és Róma városának története az évszázadok során egybe forrt, és példásan prosperál mind a mai napig.