Furcsa határkövek – 18. rész
A térképkészítő hibája: egy darab USA Kanada területén
Az Amerikai Egyesült Államok és Kanada évtizedek óta békében él egymással, nincsenek határvitáik, gazdasági különbözőségeik.
Juharszirup, Pickup teherkocsik, kockásinges favágók, hamburger jut a legtöbbek eszébe. A filmek, valamint a sorozatok iránt rajongók a Twin Peaks-re illetve South Parkra gondolhatnak, mindkettőben megjelenik Kanada, illetve a kanadaiak.
Határvita nincs a két állam közt, ahogy fentebb írtuk, ám a egyvéletlen folytán aközös határszakasz meglehetősen „furcsa ívet ír le”
1783-ban, az amerikai függetlenségi háborút lezáró Párizsi Szerződésben a britek évszázadok óta vesztesen távoztak a tárgyalóasztaltól, létrejött az Amerikai Egyesült Államok.
A fiatal állam határainak meghúzásánál azonban a térképkészítők jelentősen hibáztak: egy félszigetet az amerikai államnak adtak, ám ez mélyen beékelődik kanadai területre.
A Minnesota állam területén elhelyezkedő Angle State félsziget, valamint három sziget – amelyek közül Oak Island népszerű kirándulóhely – , az amerikai államé, de beékelődik Kanada területére.
A két állam megállapodott abban, hogy az egyelten – a területre ki- és bevezető – közúton nem tartanak közúti határellenőrzést.
A terület egyébként igen szép, érintetlen természeti környezet, alig néhány táborhely, és egy-két panzió működik arrafelé. Gazdasági szempontból a halászat lényeges, amellyel kapcsolatban a két állam között időről-időre némi disszonancia szokott kialakulni, ám ez nem nevezhető politikai konfliktusnak, sőt.