Furcsa határkövek – 19. rész
Az Andok Krisztusa
A világ egyik legérdekesebb határátkelője Dél-Amerikában található. A hatalmas Argentína, és a keskeny, óceánparti, Chile közti határvonal a világ egyik legnagyobb hegységén, az Andokon húzódik keresztül. A hegyeségben zuhant le 1972-ben egy uruguayi rögbicsapat hírhedt gépe, amelynek túlélői több mint két hónapig élték túl a kegyetlen időjárás viszontagságait a lánchegységben. Kálváriájukról – amely során többen halott társaik testéből is ettek, hogy életben maradjanak irodalmi, és filmes klasszikussá vált.
A hegység egyik szakaszán, több mint 3800 méteres magasságban áll egy Krisztusszobor. Az emlékmű története – és ezzel együtt a határátkelőé roppant érdekes: a két ország közötti határvita békés rendezésének tiszteletére adták át 1904-ben.
Az emlékmű szövege fölöttébb magasztos: „Hamarabb lesznek porrá ezen hegyek, minthogy a chileiek, valamint az argentinok között megszűnjön a béke, amelyre a Megváltó Krisztus szobránál esküdtek.”
A szobrot a készítői, az Krisztus, az Andok Megváltója nevezték, és egy argentin szobrász, Mateo Alonso készítette. A műteremben elkészült alkotást darabokban – szamárháton, mint egykor maga Krisztus is – vitték fel a hegyre, ahol egy gránittalapzatra helyezték.
A kegyetlen időjárás azonban hamar kikezdte a műalkotást, így az első nagyobb karbantartást már 1916-ban el kellett végezniük a szakembereknek, a következőt – lévén jobb anyagokat használtak az első karbantartáskor – csak 1993-ban kellet elvégezni.
Felállításának századik évfordulóján a két állam elnöke jelenlétében tartottak nagyszabású ünnepséget.
A szobor és környéke Argentína Nemzeti Történelmi Emlékhelye.